• RAMOWY ROZKŁAD DNIA PRZEDSZKOLA

• 6:00  - 8:00    Praca w oddziale dyżurnym /łączonym dla dzieci zgłoszonym ponad  5 godzin /. Schodzenie się dzieci ,gry , zabawy i zajęcia dowolne , układanki, zabawy konstrukcyjno – manipulacyjne.

8:00 - 8:40  Zabawy w kącikach zainteresowań dowolnie wybrane przez dzieci - przestrzeganie norm i zasad równorzędnego korzystania z zabawek stanowiących własność wspólną grupy. Praca wyrównawcza z dziećmi wykazującymi niedobory w różnych sferach rozwoju. Inicjowanie działań na rzecz grupy np.: porządkowanie zabawek i kącików tematycznych. Wspólnie z dziećmi - przygotowanie pomocy, narzędzi i materiałów do zajęć plastycznych, konstrukcyjnych, itd. Zabawy przy muzyce - pobudzanie swobodnej ekspresji ruchowej dzieci. Zestaw ćwiczeń porannych.

8:40 - 9:00  Przygotowanie do spożycia posiłku (śniadania): wdrażanie i przyswajanie nawyków higienicznych – opanowanie umiejętności mycia rąk , czynności samoobsługowe

9:00 - 9:20  Śniadanie - samodzielne spożycie posiłku z zastosowaniem nawyków      higieniczno - kulturalnych.

9:20 - 10:30  Zajęcia dydaktyczne z całą grupą i w zespołach - realizacja zadań ujętych w miesięcznych planach dydaktyczno - wychowawczych: rozwijanie wrażliwości i aktywności twórczej dzieci poprzez kontakt z literaturą, sztuką, muzyką i przyrodą; udział w grach i zabawach dydaktycznych; kształtowanie pojęć w zakresie edukacji matematycznej; podejmowanie działalności plastycznej. Indywidualizacja podejmowanych działań: stosowanie różnych stopni trudności zadań (w zależności od -możliwości intelektualnych i psychoruchowych dzieci). Zabawa ruchowa i swobodna działalność dziecka.

10:30 – 11:45  Przy sprzyjającej pogodzie: pobyt dzieci w ogrodzie przedszkolnym, zabawy ruchowe, spacery, wycieczki po najbliższej okolicy, obserwacje przyrodnicze, zabawy swobodne w sali oparte na spontanicznej aktywności dziecka , zajęcia rytmiczno- taneczne.

11:45 – 12:00  Przygotowanie do obiadu - zabiegi higieniczne przed obiadem.

12:00 – 12:40  Obiad – Usprawnianie techniki samodzielnego spożywania posiłków posługiwanie się sztućcami, przezwyciężenie uprzedzeń przyzwyczajanie do zdrowego żywienia. Czynności higieniczne związane z samoobsługą dzieci. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej.

12:40 -14:00  Zabawy dowolnie wybrane przez dzieci (w kącikach tematycznych lub przez nie zainspirowanych). Praca indywidualna z dziećmi wymagającymi różnorodnej pomocy dydaktyczno - wychowawczej. Prace porządkowo - pielęgnacyjne w sali przedszkolnej.
           Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej,
          zajęcia dodatkowe (rytmika ,  zaj. gimnastyki  korekcyjnej)

14:00 – 15:00  Zabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, praca indywidualna, kontakty okolicznościowe.

15:00 – 16:00  Zabawy inspirowane przez dzieci, gry i zabawy edukacyjne, porządkowanie sali , rozchodzenie się dzieci. Praca w oddziale dyżurnym.