• PRAWA I OBOWIĄZKI RIDZICÓW

Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy :

Przestrzeganie statutu przedszkola.

Zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce.

Respektowanie uchwał rady pedagogicznej i rady przedszkola , podjętych w ramach ich kompetencji.

Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców lub przez upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.

Terminowe wnoszenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

Przekazywanie informacji o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych.

Rodzice i nauczyciele zobowiązani są współdziałać ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.

Rodzice mają prawo do:

Zapoznania się z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy w danym oddziale.

Uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka.

Uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli, pedagoga i psychologa w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy.

Wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji pracy przedszkola.

Wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwa, radę rodziców lub radę przedszkola .

W przypadku, gdy rodzic ma wątpliwości, co do jakości pracy przedszkola, ma prawo się odwołać! Pierwszą osobą, do której powinien się zwrócić, jest dyrektor przedszkola. Jeśli porozumienie nie jest możliwe, może zwrócić się do Kuratorium Oświaty w Kielcach– w sprawach wychowawczo-pedagogicznych lub do organu prowadzącego placówki (Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku) – sprawach technicznych, jakość budynku przedszkolnego, wyposażenie sal.