• OFERTA PROGRAMOWA

• Programy, na których pracujemy:

Wydawnictwo MAC Edukacja "Wokół przedszkola

Autorzy programu: Małgorzata Kwaśniewska, Joanna Lendzion, Wiesława Żaba-Żabińska
          Program odpowiada założeniom nowej podstawy programowej (z 14 lutego 2017 roku) oraz wytycznym ustawowym (...) Jest on przeznaczony do pracy z dziećmi wszystkich grup wiekowych, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, z uwzględnieniem dzieci o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, w tym także dzieci zdolnych.Intencją autorek programu było stworzenie takiej propozycji, która uwzględniałaby humanistyczne podejście do wychowanków, opierałaby się na relacjach podmiotowych, odpowiadałaby wyzwaniom stawianym współcześnie edukacji, a jednocześnie posiadałaby przejrzystą strukturę, ułatwiającą nauczycielom pracę z dziećmi.*
          * "Wokół przedszkola"- Program wychowania przedszkolnego- Mac Edukacja - s.4

Mirosława Anna Pleskot, Agnieszka Staszewska-Mieszek „Kocham przedszkole”, WSiP

Podkreśla ważną rolę nauczyciela, który ma towarzyszyć dziecku, inicjować i stymulować szeroko pojęte procesy rozwojowe. Opisuje proces wychowania i kształcenia dla dzieci w wieku 3–6 lat – pozwalając go różnicować w zależności od potrzeb i możliwości dzieci. Określa przewidywane osiągnięcia dzieci w stopniu bardziej szczegółowym niż podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Program opracowano tak, by ze szczególną starannością uwzględniał wszystkie cele wychowania przedszkolnego wskazane w Podstawie programowej. Czytelnie wytycza nauczycielowi kierunek działań umożliwiający wspomaganie rozwoju dziecka.

Zajęcia specjalistyczne w przedszkolu

Zajęcia z Pedagogiem Specjalnym

PEDAGOG SPECJALNY: mgr Katarzyna Kozak

KONSULTACJE: poniedziałek od 8.00 do 9.00

Praca pedagoga specjalnego najczęściej skupia się wokół dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i z niepełnosprawnościami. Zadaniem pedagoga specjalnego jest wszechstronne wspomaganie funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego na terenie grupy, prowadzenie zajęć indywidualnych w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET).

Pedagog specjalny pracuje w grupie rówieśniczej w której znajduje się dziecko z oraz prowadzi indywidualne zajęcia terapeutyczne które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, poznawczej, społecznej, adekwatnie do jego potrzeb.

Najczęściej stosowane metody w pracy pedagoga specjalnego:

o    bajkoterapia

o    nauka globalnego czytania (czytanie całowyrazowe)

o    muzykoterapia

o    arteterapia

o    Program M.Ch. Knillów

o    Metoda W. Sherborne

o    Pedagogika Zabawy

o    metody relaksacyjne

W pracy z dziećmi  pracujemy zgodnie z zasadami:

o    poglądowości, dajemy dziecku możliwość wszechstronnego, polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości, czyli za pomocą wszystkich zmysłów

o    indywidualizacji- czyli dostosowania zadań od psychofizycznych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby , możliwości i tempo pracy

o    zasada stopniowania trudności- wychodzimy od tego co łatwe, co dziecko zna, aby wzmocnić w nim wiarę we własne siły. To mobilizuje dziecko do przezwyciężania niepowodzeń

o    systematyczności

o    trwałości wiedzy- wielokrotnego powtarzania nabytej wiedzy i umiejętności
          współpracy z rodzicami- w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

Zajęcia z Logopedą

LOGOPEDA:  mgr Karolina Górska

KONSULTACJE: środa od 14.20 do 15.00

Rolą logopedy jest diagnozowanie i wyodrębnienie spośród wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola grupy osób z wadami czy zaburzeniami mowy. Na podstawie badań przesiewowych i wstępnych diagnoz logopedycznych kwalifikujemy dzieci na zajęcia logopedyczne, które odbywają się głównie w formie grupowej.

Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia:

·         usprawniające narządy artykulacyjne

·         wzbogacające słownictwo bierne oraz czynne

·         wywoływania głosek oraz korygowania wad wymowy

·         słuchu fonematycznego

·         oddechowe

W grupach prowadzone są zajęcia w ramach profilaktyki logopedycznej. Obejmuje ona zespół działań prewencyjnych, wykorzystujących strategie wczesnego wykrywania zaburzeń rozwoju języka i komunikacji oraz podjęcia działań interwencyjnych w przypadku wykrycia nieprawidłowości a także zapobiegania ich skutkom. Zajęcia mają na celu usprawnienie motoryki narządów mowy, poszerzenie zasobu słownictwa biernego i czynnego a także często mają charakter logarytmiczny.

Pomoc logopedy polega na dobieraniu zróżnicowanych i dostosowanych do potrzeb dziecka ćwiczeń mających na celu skuteczne osiągnięcie efektów pracy. Logopeda jest osobą, która współpracuje z innymi specjalistami w celu holistycznej pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Zajęcia z Psychologiem

PSYCHOLOG: mgr Halina Żakowska

KONSULTACJE: wtorek od 14.00 do 15.00

Psycholog w przedszkolu otacza opieką dzieci, wspiera rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych.

• Na zajęciach indywidualnych... dzieci uczą się radzić sobie z emocjami, trudnymi sytuacjami, ćwiczą pamięć, uczą się logicznego myślenia, budują poczucie własnej wartości, rozwijają empatię oraz umiejętność współpracy.
          • Na zajęciach grupowych... podczas wspólnej zabawy maluchy mają okazję nauczyć się kompetencji społecznych, rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami.
          • Pomaga Rodzicom... omawiając zachowania dziecka, udziela wskazówek do pracy terapeutyczno-rozwojowej w domu.
          • Współpracuje z wychowawcami... dba o to by rozwój emocjonalno-społeczno-poznawczy maluchów przebiegał prawidłowo.
          • Opieką psychologa objęte są też dzieci posiadające orzeczenia o kształceniu specjalnym, na mocy którego organizowane są dla nich indywidualne zajęcia rewalidacyjne zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu.