• Dwujęzyczny Przedszkolak

Samorządowe Przedszkole w Chmielniku jako jedyne w gminie zakwalifikowało się do prestiżowego projektu "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki". Nauczanie dwujęzyczne w naszym przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęto przyznaniem naszej placówce specjalnego certyfikatu świadczącego o przystąpieniu do "Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności" zorganizowanego w Wielkiej Brytanii. Realizacja programu odbywa się w terminie grudzień 2021 – grudzień 2022. Bazuje on na innowacyjnej metodzie wplatającej do codziennych sytuacji język angielski. Udział w programie umożliwia ciągły kontakt dziecka z językiem obcym – zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Dzięki temu najmłodsi uczą się języka w sposób naturalny, w formie zabawy. Celem programu jest nauczanie języka angielskiego w przedszkolu równolegle do języka ojczystego. Nauka odbywa się za sprawą specjalnie wykreowanego świata bohaterów, piosenek, bajek oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowych, muzycznych, ruchowych. Dodatkową wartością jest zaangażowanie nauczycieli posiadających kompetencje pedagogiczne i doświadczenie w zakresie wszelkich działań edukacyjnych - nawet nauczyciel, który nie zna języka angielskiego, może wdrażać program poprzez wyznaczenie dziecku drogi jego samodzielnego poznawania. Program jest „wtopiony” w życie przedszkolne, nie stanowi osobnej formy nauczania, dzięki temu stymuluje podświadome nabywanie języka obcego. Oprócz nauczycieli, w proces nauczania języka angielskiego zostali włączeni rodzice, którzy dzięki dostępowi do platformy edukacyjnej mogą kontynuować i utrwalać przyswajanie języka w domu. Ogólnopolski program „Dwujęzyczny Przedszkolak” jest zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.