• HISTORIA PRZEDSZKOLA

Państwowe Przedszkole w Chmielniku zostało zorganizowane z inicjatywy Wydziału Oświaty w 1952 roku. Na stanowisko kierownika powołano panią Janinę Nowakowską. Na siedzibę przedszkola wybrano budynek po mleczarni przy ul. Sienkiewicza. Początkowo posiadał on dwie izby zajęć, kuchnię i mały przedsionek na szatnię. Organizacyjnie dwuoddziałowe przedszkole kształciło 70 dzieci. Personel liczył dwie osoby z kadry kierowniczej i dwie osoby z kadry technicznej.

W 1954 roku przedszkole powiększono o jedną salę, kosztem magazynu żywnościowego. Dopiero w 1955 roku wybudowano nowy magazyn żywnościowy.

W 1956 roku Chmielnik stał się miasteczkiem powiatowym. Zwiększyła się za tym liczba ludności, co w efekcie przełożyło się na zwiększenie liczby zgłoszeń dzieci do przedszkola. Na skutek braku miejsc powstała inicjatywa budowy nowego przedszkola.

Przygotowania pod budowę powzięto na jesieni 1958 roku, zwieziono część materiałów, a sama budowa ryszyła  w 1959 roku. Budowa ciągnęła się do 1961 roku. Budynek bez światła i wody został zagospodarowany przez Liceum Ogólnokształcące i Przedszkole. Liceum Ogólnokształcące opuściło budynek w 1962 roku. Do 1965 roku przedszkole było eksploatowane bez wody i światła. Oświetlenie było prowizoryczne ze starego bydynku. Po opuszczeniu pomieszczeń przez Liceum Ogólnokształcące dołączono Przedszkole nr 2. W maju 1965 roku podłączono wodę i prąd.

W 1967 roku zakupiono część urządzeń do ogrodu przedszkolnego. W roku szkolnym 1968/69 w czynie społecznym uporządkowano część placu przed przedszkolem. W 1970 roku również w czynie społecznym wykonano dojazd i dojścia do przedszkola. Na kolejne dość gruntowne remonty trzeba było czekać do 1998 roku. Wtedy to korzystając z przerwy wakacyjnej wykonano gruntowne porządki. Wymieniono pokrycie dachowe, rynny oraz zakupiono nowy sprzęt i wykładzinę podłogową do sal.